27 kwietnia 2021 Udostępnij

Olejowanie włosów - korzyści, wybór oleju i jak to robić

Olejowanie włosów to praktyka polegająca na wylewaniu oleju na włosy i wmasowywaniu go w skórę głowy w celu zwiększenia nawilżenia, blasku i połysku. Olejowanie włosów może zmiękczyć włosy i dostarczyć im witamin i minerałów, których pozbawione są po częstym myciu.
 
Praktyka ta jest stosowana w Indiach od wieków i jest zalecana w medycynie ajurwedyjskiej. Olejowanie włosów wykracza poza praktyki ajurwedyjskie, a wiele osób stosuje je, aby zachować zdrowie i żywotność włosów. Według niektórych ekspertów, może ono nawet ograniczyć wypadanie włosów. Istnieją również specyficzne techniki olejowania włosów, a także różne rodzaje olejków, które można stosować, aby uzyskać określone korzyści.
 
Dorastając w Indiach, większość moich niedzielnych wieczorów jako uczennica spędzałam na nakładaniu olejku na włosy. Moja mama wyciągała niebieską butelkę kokosowego olejku do włosów Parachute, który jest nieodłącznym elementem większości indyjskich domów. Następnie przystępowała do wykonywania masażu głowy każdej z moich sióstr i mnie, jedna po drugiej.
 
Był to słodki, uważny sposób okazywania nam troski.
 
Kiedy wyprowadziłam się z domu rodziców, by pójść na studia, stało się to cotygodniowym rytuałem z moimi współlokatorkami. Z radością zgłaszałyśmy się na ochotnika, aby na zmianę olejować sobie włosy.
 
Podczas gdy ja i wiele kobiet z Azji Południowej olejuje włosy jako tradycja kulturowa, za tą praktyką kryje się sporo nauki.
 

Jak olejować włosy?

Wmasowywanie olejku w skórę głowy zwiększa krążenie krwi, co może poprawić wzrost włosów. Nakładanie oleju na skórę głowy może również zapobiegać łupieżowi.
 
Wykonaj poniższe kroki, aby spróbować olejowania włosów:
 
 • Nałóż olejek na skórę głowy i masuj opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy.
 • Nałóż olejek pozostawiony na dłoniach na włosy.
 • Przykryj ręcznikiem lub czepkiem prysznicowym i pozostaw na noc.
 • Następnego dnia, gdy włosy będą suche, umyj je szamponem. Dokładnie spłucz.
 • Odżyw się jak zwykle. Możesz również użyć oleju kokosowego jako odżywki.

Korzyści wynikające z olejowania włosów

Oleje odgrywają ważną rolę w ochronie włosów przed regularnym zużyciem. Regularne olejowanie włosów zmniejsza zmęczenie higroskopijneZaufane źródło, czyli pęcznienie i wysychanie włosów. Oleje chronią mieszki włosowe przed działaniem środków powierzchniowo czynnych, wypełniając szczelinę między komórkami naskórka.
 
"Olej pomaga w zdrowiu skóry głowy. Kiedy delikatnie masujesz skórę głowy, pomaga to w złuszczaniu, a czasami pomaga to w zmniejszeniu wypadania włosów", mówi dr Khushboo Garodia.
 
Garodia jest certyfikowanym trychologiem, czyli ekspertem od włosów i skóry głowy. Wyjaśnia, że oleje zawierają kwasy tłuszczowe, które pomagają zastąpić lipidy we włosach. Są one tracone w wyniku zabiegów chemicznych, stylizacji, a nawet zanieczyszczeń.
 
"Lipidy odgrywają bardzo ważną rolę w nadawaniu włosom zdrowego wyglądu i samopoczucia. Pomagają one utrzymać połysk i blask włosów ", mówi.
 
Według Garodia, olej pomaga wzmocnić trzon włosa, zwłaszcza w przypadku włosów puszących się i suchych. Najbardziej korzystne jest pozostawienie olejku na włosach na całą noc.
 
olejowanie włosów

Jakiego olejku powinnaś używać?

To, jakiego oleju użyjesz, będzie zależało od potrzeb Twoich włosów.
 
"Różne rodzaje olejków mają różne witaminy ... i przy bezpośrednim stosowaniu tych olejków, trzon włosa zostaje wzmocniony", mówi Garodia.
 
Pamiętaj, że stosując olejek na skórę głowy, warto przeprowadzić testy, aby upewnić się, że nie masz alergii. Wykonaj test płatkowy przed zastosowaniem olejku na włosach w celu przeprowadzenia pełnej kuracji.
 
Stosowane oleje mogą zawierać:
 
 • kokosowy
 • sezamowy
 • migdałowy
 • jaborandi
 • argan
 • moringa
 • bhringraj
 • amla
Według Ajurwedy, struktura i zdrowie włosów zależą od doshy. Uważa się, że są to bioenergie lub siły życiowe, które tworzą konstytucję ciała.
 
Znane są jako vata (wiatr), pitta (ogień) i kapha (woda i ziemia).
 
"Jeśli vata jest wysoka, włosy będą cienkie, puszące się, suche i będą wymagały regularnego olejowania" - mówi trener zdrowia Ayurveda, dr Varalakshmi Yanamandra.
 
Ajurwedyjskie praktyki sugerują również, że osoby z wysokim poziomem pitta mają mieszankę włosów tłustych i suchych. Mogą one być również bardziej podatne na przedwczesne siwienie i łysienie. Osoby z wysokim poziomem kapha mają tłuste, gęste, długie i kręcone włosy.
 
Wybór odpowiedniego rodzaju olejku zależy w dużej mierze od tych czynników. Oto lista olejków sugerowanych przez naszych ekspertów.
 

Olej kokosowy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest najczęściej stosowanym olejem do włosów, zwłaszcza w Azji Południowej.
 
Jego głównym kwasem tłuszczowym jest kwas laurynowy. Ma on wysokie powinowactwo do białka włosa, co oznacza, że wiąże się z białkiem i może łatwo wnikać do wnętrza łodygi włosa. To czyni go jednym z najlepszych olejów do redukcji utraty białka zarówno z włosów zniszczonych, jak i nieuszkodzonych.
 
Mając niską masę cząsteczkową, olej jest lekki i może łatwo przeniknąć do trzonu włosa. Olej kokosowy może głęboko odżywiać, zapewniać naturalną ochronę i jest ogólnie dobrym wyborem dla większości rodzajów włosów.
 
Kupuj olej kokosowy online.
 

Olej sezamowy

Idealny dla włosów typu vata, olej sezamowy zmniejsza puszenie się włosów i może również zapobiegać rozdwajaniu się końcówek.
 
"Ma wysoką zawartość witaminy B1, wapnia, miedzi, fosforu, żelaza, magnezu, manganu i cynku", mówi Garodia. "Olej sezamowy zapewnia również głębokie odżywianie skóry głowy i wygładza trzon włosa. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze mogą pomóc w zapobieganiu łupieżowi."
 
Kupuj olej sezamowy online.
 

Olej migdałowy

 
Olej migdałowy jest lżejszy niż olej sezamowy, ale nieco gęstszy niż kokosowy. Jest to dobry olej dla osób typu pitta. Garodia zauważa, że olej migdałowy zawiera witaminy B, K i E.
 
Witamina E może zmniejszyć stres oksydacyjny. Jedno z badańTrusted Source wykazało 34,5-procentowy wzrost wzrostu włosów u osób, które stosowały doustną suplementację witaminą E przez 8 miesięcy, choć należy pamiętać, że wyniki mogą być bardzo różne w przypadku stosowania jej bezpośrednio na włosy.
 
Witamina B7 znana jest również jako biotyna. Może ona również pomóc wspierać wzrost włosów, choć badaniaTrusted Source są ograniczone, zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie miejscowe.
 

Olejek jaborandi

Jaborandi to roślina ziołowa pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, szeroko stosowana w szamponach i żelach.
 
Garodia zauważa, że jaborandi jest bardziej terapeutyczny niż większość olejków i może pomóc we wzroście włosów, odżywianiu suchej skóry głowy i zapobieganiu przedwczesnemu siwieniu. Nawilża również włosy i może zapobiegać rozdwajaniu się końcówek i łupieżowi.
 

Olejek arganowy

Olejek arganowy jest powszechnie znany jako olejek marokański. Garodia podkreśla, że jest on bogaty w witaminy A, C, E, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3.
 
"Działa jako naturalna odżywka i pomaga wzmocnić włosy", mówi.
 

Olejek moringa

Olej moringa działa dobrze na suche włosy, mówi Garodia. Zawiera on kwas oleinowy, który sprawia, że jest dobrym środkiem nawilżającym dla włosów.
 
Garodia zaleca stosowanie oleju moringa z olejem nośnikowym, takim jak olej migdałowy.
 
 

Bhringraj lub olej amla

Oprócz olejków wymienionych powyżej, Varalakshmi sugeruje również stosowanie olejku bhringraj lub olejku amla dla włosów typu pitta. Oba olejki mają działanie chłodzące i pomagają zrównoważyć pitta dosha.
 
Banyan Botanicals oferuje preparat przeznaczony specjalnie do olejowania włosów, który zawiera olejek bhringraj, jak również inne zioła, takie jak gotu kola.
 

Jak często powinnaś olejować włosy?

Ajurweda zaleca olejowanie włosów niemal codziennie, jako część dinacharyi, czyli codziennej rutyny, choć nie dla każdego może to być realne.
 
Varalakshmi sugeruje olejowanie co najmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej na noc przed planowanym myciem włosów.
 
Jeśli pozostawienie oleju na noc nie jest możliwe, możesz nałożyć olej na włosy na godzinę przed kąpielą i owinąć głowę gorącym ręcznikiem. W ten sposób w krótkim czasie wydobędziesz z olejku pewne składniki odżywcze, mówi Garodia.
 
Konkluzja:
 
Olejowanie włosów to sposób na zdrowe włosy, wywodzący się z ajurwedyjskich tradycji leczniczych.
 
Regularne olejowanie może zapobiegać uszkodzeniom włosów spowodowanym przez zanieczyszczenia i substancje chemiczne zawarte w szamponach. Może także zwiększać nawilżenie, połysk i blask włosów, a także zapobiegać ich wypadaniu.
 
Garodia podkreśla znaczenie zrozumienia potrzeb swoich włosów i odpowiedniego doboru olejku. Olej

Justyna Zych

Redakcja naturalnykolagen.edu.pl