21 kwietnia 2017 Udostępnij

Kolagen na stawy

26. rok życia to czas, kiedy na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki, a kręgosłup i stawy boleć. To ostatnie dotyczy nawet 60% starszych ludzi. Organizm daje informację o tym, że w skórze znajduje się mniej kolagenu niż wcześniej.

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów, inaczej artroza, jest chorobą przewlekłą i może dotyczyć osób praktycznie w każdym wieku. Jej cechami charakterystycznymi są: bóle, problemy z użytkowaniem konkretnego stawu, sztywnienie po nocy. Najczęściej dotyczy to stawu kolanowego, składającego się z: torebki stawowej, łąkotki, chrząstki stawowej, więzadeł, elementów kostnych, ale takie problemy można odczuwać także w okolicy stawu biodrowego, stawów rąk i stawów kręgosłupa.

Kolagen w stawie

Komórki chrzęstne otoczone przez macierz międzykomórkową i pozbawione naczyń krwionośnych tworzą chrząstkę stawową. Podstawowe białko, które buduje chrząstki, to kolagen II typu o charakterystycznych tylko dla chrząstki aminokwasach. Występuje on w formie długich równoległych do siebie łańcuchów, znajdujących się w górnej warstwie chrząstki. Dzięki temu, że jest nierozciągliwy, kości nie przekazują sobie wzajemnie obciążenia. Jest to rodzaj antygenu, wywołującego reakcje zapalne. W połączeniu z kwasem hialuronowym kolagen buduje maź stawową, osłabiającą tarcie. W związku z tym, jeśli jest go za mało, zdolności ruchowe stawów stają się ograniczone, może nawet pojawić się ból.

Jaki kolagen wybrać?

Kolagen występuje naturalnie w skórze, ale nie ma go w składnikach pokarmowych. Aby uzupełnić jego niedobór w organizmie, konieczne jest przyjmowanie specjalnych preparatów. Istnieją one pod różnymi postaciami: tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie albo fiolek, które można bezpośrednio spożywać. Żeby poradzić sobie z chorobą zwyrodnieniową, można też zastosować ingerencje chirurgiczne, ćwiczenia, krioterapię, terapię ultradźwiękami albo po prostu specjalne leki.

Suplementy bogate w kolagen są polecane przez znawców jako środki hamujące zwyrodnienie stawów. Jedni twierdzą, że bardzo dobrze się o przyswajają, a inni, że takie tabletki są całkowicie pozbawione działania, ponieważ organizm nie jest w stanie ich wchłonąć. Po dekadzie badań przeprowadzanych w Ameryce zauważono, że kolagen wchłania się tak naprawdę tylko w czystej postaci (jest to kolagen II typu), w ten sposób wpływając na układ immunologiczny. Dzięki niemu tkanka chrzestna nie niszczy się.

Kolagen ma działanie przeciwzapalne, ale wpływa na to nie bezpośrednio. On po prostu pobudza odporność do samodzielnej walki z komórkami zapalnymi. Rozpowszechnione i popularne tabletki kolagenowe nie mogą być wchłonięte przez stawy, ponieważ ich cząsteczki są za duże i nie przedostają się do układu pokarmowego. Musi być poddany hydrolizie, dzięki czemu jego włókna są pocięte na cząstki bioaktywne zdolne do faktycznego działania. Na tej podstawie komórki chrzęstne mogą wydzielać kolagen typu II, który pomaga funkcjonować chrząstce stawowej.

Żeby kolagen mógł wykazywać się pozytywnym działaniem dla organizmu, trzeba odpowiednio dobrać postać, w jakiej będzie przyjmowany i ustalić jego pochodzenie – oczywiście najlepszy jest ten II typu.

Oprócz niego w zwalczaniu skutków chorób stawowych konieczne jest także przyjmowanie innych leków, zdrowy tryb życia, zastosowanie ziół i masaży. Żelatyna, znajdująca się w deserach ma działanie uelastyczniające, wpływa na zmniejszenie bólu.

Reumatoidalne zapalnie stawów jest schorzeniem wywołanym przez reakcję organizmu, który niszczy własne komórki stawowe.

Justyna Zych

Redakcja naturalnykolagen.edu.pl