21 marca 2017 Udostępnij

Jaki kolagen należy przyjmować na stawy?

Już mniej więcej po 26 roku życia nasz organizm będzie miał coraz mniej kolagenu, pojawiają się problemy z kręgosłupem i stawami, a na twarzy pojawią się zmarszczki.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może wystąpić praktycznie w każdym wieku. To takie schorzenie, które jest przewlekłe. Inaczej będzie nazywana artrozą, objawia się bólem, problemami w ruchomości stawów oraz sztywnością nad ranem. Zmiany te widać najczęściej w okolicach stawu kolanowego, dla którego ważnymi elementami będzie torebka stawowa, łąkotki, chrząstka stawowa, więzadła oraz elementy kostne. Chorobą objęte mogą być także inne stawy między innymi biodrowy, rąk oraz kręgosłupa.

Jak działa kolagen w stawie?

Chrząstka stawowa jest zbudowana z komórek chrzęstnych, które otacza macierz międzykomórkowa. Komórki te nie mają naczyń krwionośnych. Głównym białkiem w chrząstce będzie kolagen typu II o specyficznym składzie aminokwasów, występujący tylko w stawach. Kolagen ten ma strukturę łańcuchów, które ułożone są równolegle w górnej warstwie chrząstki.

To powoduje, że będzie odporny na rozciąganie a to sprawia, że będzie można przenosić obciążenia z kości na kość w czasie ruchu. W chrząstce kolagen typu II jest produkowany, niszczony w celu odnowienia składników. Stanowi typ antygenu, który będzie redukował reakcje zapalne. Razem z kwasem hialuronowym tworzy się maź stawową, która zmniejszy tarcie.

Kolagen na stawy

Jaki kolagen warto stosować?

Kolagen właściwie nie będzie występować w pożywieniu. Dlatego przyjmować go można jako składnik preparatów, które mają poprawiać kondycję stawów. Suplementy można przyjmować w postaci tabletek, proszku do rozpuszczenia czy fiolek do bezpośredniego użycia.

Specjaliści będą polecać stosowanie suplementów, które mogą skutecznie chronić niszczenia stawów. Są dwie opinie na temat roli kolagenu w ochronie staw. Mamy różne propozycje, ponieważ zwolennicy uważają, że produkt będzie dobrze działał i jest przyswajalny, a przeciwnicy mówią, że nie będzie on skuteczny.

Niezależnie od tych sporów można powiedzieć, że kolagen jest takim środkiem, który wpływa na poprawę stanu stawów i dlatego warto będzie go u siebie włączyć. Można w ten sposób pobudzić również układ odpornościowy, który będzie mógł się wzmocnić. Jeśli będziemy stawiać na kolagen można oczekiwać, że uda się wzmocnić stawy i będą one funkcjonować dzięki temu lepiej, nie będzie licznych problemów i bóli ze stawami.

Justyna Zych

Redakcja naturalnykolagen.edu.pl