12 kwietnia 2017 Udostępnij

Sposób działania kolagenu naturalnego

Kolagen naturalny i przenikanie do fibroblastów

(…) Selektywne przepuszczanie substancji przez poszczególne warstwy skóry nazywa się transdermalnością.

Jak wiadomo, skóra ma zdolność do przepuszczania różnych substancji do wewnątrz i na zewnątrz. Nie ma problemu z przepuszczaniem takich substancji jak gazy czy ciecze. Dzięki specjalnej selekcji – transdermalności, pozwalającej na izolację i ochronienie przed działaniami zewnętrznymi, którą skóra się charakteryzuje, do wewnątrz wnikają pozytywne, pożądane substancje, a na zewnątrz wydzielają się te, które nie są bezpieczne dla organizmu (np. pot). Czasami jednak ta naturalna bariera ochronna nie działa dostatecznie dobrze i wówczas szkodliwe substancje przedostają się do organizmu, uszkadzając skórę trwale albo nawet działając na organizm śmiertelnie. Takimi substancjami są metale ciężkie, zasady i mocne kwasy.

Ponadto skóra ma wpływ na regulację ciepłoty organizmu, odbiera z zewnątrz różne bodźce i bierze udział w regulowaniu pracy tłuszczów i regulacji wodno-elektrolitowej. Wszystkie te zadania, które można przypisać skórze, są wynikiem jej trzywarstwowej budowy, w skład której wchodzą naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna.

Naskórek

Zewnętrzną częścią skóry, która odpowiada za opisana powyżej przepuszczalność, jest naskórek o grubości 0,5 mm do 2 mm. Znajduje się w nim od 5 do 200 warstw komórkowych, a wynika to z wielkości komórki eukariotycznej (od 10 do 100 μm). Według badań naskórek składa się z od 6 do 20 warstw komórek płaskich, sześciennych i walcowych. Poniżej przedstawiono poszczególne warstwy naskórka:

• stratum corneum, czyli warstwa rogowa – zewnętrzna, podzielona na warstwę zbitą i rogowaciejącą,

• stratum lucidum, czyli warstwa jasna – można ją zaobserwować tam, gdzie skóra przyjmuje największą grubość (np. na piętach),

• stratum granulosum, czyli warstwa ziarnista,

• stratum spinosum, czyli warstwa kolczysta,

• stratum basale, czyli warstwa podstawna.

Naskórek jest pokryty płaszczem lipidowym, dzięki któremu ta najbardziej zewnętrzna warstwa może być właściwie nawodniona. Wpływa on na wchłanianie środków, które rozpuszczaj się w wodzie i tłuszczach.

Jak działa kolagen?

Jeśli ma się zamiar wprowadzić do skóry jakieś substancje o pozytywnym dla organizmu działaniu, to płaszcz lipidowy można skutecznie usunąć za pomocą mydła albo innych podobnych mu substancji. Co prawda wówczas można bez przeszkód wprowadzać np. kolagen, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że jednocześnie ułatwi się samoistne przenikanie także szkodliwych substancji. Zewnętrzna warstwa skóry jest najbardziej narażona na możliwość wnikania niebezpiecznych czynników, ale równie istotne są skóra właściwa i tkanka podskórna.

Skóra właściwa

Między warstwą zewnętrzną a wewnętrzną znajduje się właśnie skóra właściwa, czyli warstwa odżywcza o grubości 1-3 mm, wyposażona w receptory, naczynia krwionośne, nerwy, gruczoły i odpowiedzialna za porost włosów. Jest ona zbudowana z tkanki łącznej wypełnionej włóknami kolagenowymi, elastyną oraz częściami komórek: fibroblastami, mastocytami, komórkami krwi, naczyniami oraz nerwami.

Tkanka podskórna

Najbardziej wewnętrzna warstwa. Jej tkanka łączna właściwa luźna jest bogata w komórki tłuszczowe, dzięki czemu chroni w trakcie gwałtownych zmian ciepłoty.

Kolagen i jego przedostawanie się do skóry

Informacja o tym, czy kolagen przenika przez skórę, daje odpowiedź na to, czy w ogóle warto stosować substancje o zawartości kolagenu. Koniecznie trzeba pamiętać, że nauka idzie do przodu, a wraz z nią zmieniają się i są ciągle aktualizowane różne dane.

Michał Wójcik

Redakcja naturalnykolagen.edu.pl