22 marca 2017 Udostępnij

Jak działa Kolagen naturalny?

Jak to jest możliwe, że kolagen przenika do naskórka i dostaje się blisko fibroblastów?

Przez skórę mogą się przedostawać różne substancje chemiczne i w gazowej i ciekłej formie. Ta przepuszczalność ma charakter selektywny i przeważnie ma wydźwięk pozytywny, ponieważ chroni organizm przed wnikaniem szkodliwych substancji, które mogą mieć charakter trujący.

Jednak jak się okazuje nie zawsze taka bariera będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed pojawieniem się szkodliwych czynników takich jak mocne kwasy czy zasady, które mogą nawet na trwale zniszczyć naszą skórę, co w przypadku rozległych obrażeń doprowadzić może niekiedy do śmierci. Pewna przepuszczalność skóry może być także powodem przedostawania się do organizmu szkodliwych substancji takich jak metale ciężkie.

Poza izolacją od środowiska zewnętrznego tak jak wspominano, nie będzie to sto procent skóra będzie udział w termoregulacji organizmu, odbiera również bodźce ze środowiska, gospodarka tłuszczowa i wodno elektrolitowa. Szeroki zakres pełnionych przez nią funkcji będzie związany ze złożoną budową, która będzie omówiona według podziału skóry na naskórek, skórę właściwą a także tkankę podskórną.

Naskórek

To najbardziej zewnętrzna część skóry, która ma funkcję przepuszczalności chemicznej mimo niewielkiej grubości. Typowa wielkość komórki sprawia, że mamy od 5 do 200 warstw komórkowych w naskórku. Faktycznie badanie pokazuje nam między innymi około 6-20 warstw komórek płaskich, sześciennych albo walcowych. Z uwagi na ich różnorodność w naskórku wyróżnić można te warstwy, które się ze sobą różnią: rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta, podstawna.

Właściwości kolagenu

Skóra właściwa

Skóra właściwa to warstwa środkowa skóry, która ma receptory, naczynia krwionośne, nerwy a także gruczoły i korzenie włosów. Jest to odżywcza warstwa i wspierająca. W skórze właściwej utworzenie z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe oraz elastyczna a także elementy komórkowe takie jak fibroblasty, mastocyty i komórki krwi.

Tkanka podskórna

Tkanka podskórna to najgłębsza warstwa, która zbudowana będzie z tkanki łącznej, luźnej właściwej zawiera również komórki tłuszczowe i izoluje przed nagłymi zmianami temperatury.

Przenikanie kolagenu

Jeśli ktoś zastanawia się czy kolagen będzie przenikał przez skórę trzeba sobie powiedzieć, że na tą chwilę nie ma jednoznacznych badań, które mogą to potwierdzić, wiedza w tym zakresie jest tak naprawdę cały czas aktualizowana.

Michał Wójcik

Redakcja naturalnykolagen.edu.pl